PROGRAM

Doprovodný program ke stažení

  

Pondělí 19. 5. 2025

 

8:00-17:00
Golfový turnaj
Místo konání: GC Vinoř
Více informací zde.


 

Úterý 20. 5. 2025

 

11:00
Slavnostní zahájení výstavy
Místo konání: Vstupní hala III
Vstup: volný (se vstupenkou na výstavu)

 

PŘEDNÁŠKY

Místo konání: Přednáškový sál, vstupní hala III.
Moderátor: Mgr. Iva Librová, MBA, Ing. Zuzana Jonová
Vstup: volný (se vstupenkou na výstavu)

 

12:00

Nábory a komunikace na sociálních sítích
Mgr. Vít Baloušek, GoodIdeas

 

Anotace
Jak udělat efektivně nábory na sociálních sítích

  • Pohled na náborový proces očima uchazeče o práci - trendy a změny v době digitální 
  • Proč se vyplatí budovat komunity na sociálních sítích 
  • Jaké vybrat sociální sítě a jaký obsah je atraktivní 
  • Co zlepší a co zhorší vnímání značky zaměstnavatele - co dělat a nedělat 

CV
Začínal jako novinář, má 30 let zkušeností v marketingu, reklamě a PR. Specializuje se na originální vzdělávání v oblastech kreativní reklamní tvorba, strategický marketing, tvorba značky, komunikační dovednosti, digitální komunikace a sociální sítě. Nyní se věnuje jako lektor, trenér a konzultant předávání svých zkušeností z praxe.

 

13:00  

Výchova budoucích provozních montérů
Dagmar Divišová, Komise pro rozvoj lidských zdrojů SOVAK ČR

 

Anotace
Výchova kvalifikovaných odborníků je běh na dlouhou trať. Polovina zaměstnanců společnosti OVAK a.s. představuje profese dělnické a téměř 20% zaměstnanců zastává funkci provozní montér vodovodů. V roce 2019 jejich průměrný věk dosáhl 46,2 let, v roce 2021 už přesáhl hranici 47 let. Byl tento trend akceptovatelný s ohledem na jejich fyzicky náročnou práci v terénu a s tím související zhoršování zdravotního stavu? Odpověď přináší dlouhodobý projekt „Výchova budoucích provozních montérů vodovodů“ ve spolupráci se Střední školou  stavební a dřevozpracující v Ostravě – Zábřehu.  

CV
Dlouhodobě se věnuje vzdělávání a rozvoji zaměstnanců, interní komunikaci a aktivitám spojeným s projekty středních a vysokých škol.

 

13:15 

Akademie VAS - systematická práce s klíčovými zaměstnanci
Mgr. Iva Librová, MBA, Komise pro rozvoj lidských zdrojů SOVAK ČR

 

Anotace
Udržet si mladé zaměstnance, představit jim firmu ve všech souvislostech, předat zkušenosti managementu a i dalších specialistů – to jsou hlavní důvody, proč vznikla v roce 2018 firemní Akademie VAS.  Inspirací pro tento projekt byly podobné projekty v jiných firmách mimo obor, k nimž patřil například břeclavský Gumotex.
Vznik nového modelu systematického a dlouhodobějšího vzdělávání byl také jedním z požadavků tehdejší firemní strategie pro roky 2018–2023. Podpořila ho i aktuální strategie firmy.
Vybraní pracovníci během tohoto systematického dvouletého studia přímo ve své firmě získávají velké množství informací a poznatků, ale také posilují svoji kvalifikaci. Po celou dobu vzdělávání je kladen velký důraz na získání kladného postoje k firmě. Pro firmu je přínosem taktéž to, že v rámci Akademie VAS pracují na konkrétních projektech, z nichž mnohé následovně pomohli firmě zlepšit svoje postupy v mnoha různých oblastech.
Do vzdělávání jsou zapojeni naši odborníci, kteří tak předávají svoje know-how, stejně jako odborníci z dalších společností. '
Akademie VAS má velmi dobrý ohlas nejen v rámci zaměstnanců i managementu společnosti, ale taktéž konkrétní výsledky, kdy řadu absolventů Akademie VAS již dnes potkáváme na významných manažerských pozicích.

CV
Vystudovala žurnalistiku na  Filozofické fakultě UK v Bratislavě, nyní už jedenáct let pracuje ve VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a. s., jako vedoucí marketingu a komunikace. Stála u vzniku firemní Akademie VAS.

 

14:30 

Prezentace jednotlivých odborných škol

  • Ústav technologie vody a prostředí, VŠCHT Praha, 
  • SŠS Vysoké Mýto
  • Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta
  • SPŠS Brno
  • Stavební fakulta ČVUT Praha, Katedra vodního hospodářství obcí
  • VŠB TUO Ostrava
  • FAST VUT v Brně
  • ČZU Praha

 

VÝSTAVY A SOUTĚŽE

 

10:00

Výstava vybraných fotografií z fotosoutěže VODA 2025
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III
Téma: „Voda a lidé“
Více informací najdete zde
Pořadatel: SOVAK ČR

 

10.00

VODÁRENSKÁ SOUTĚŽ ZRUČNOSTI
Místo konání: VOLNÁ PLOCHA PŘED HALOU 3
Více informací najdete zde
Pořadatel: SOVAK ČR

 

10:00

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ EXPOZICI 
Pořadatel: SOVAK ČR
Organizátor: Exponex s.r.o.

 

10:00

SOUTĚŽ ZLATÁ VOD-KA 2025 – Soutěž o nejlepší exponát
Pořadatel: SOVAK ČR
Organizátor: Exponex s.r.o.

 

14:00

SPOLEČNÉ VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ:
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III

• SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ EXPOZICI
Pořadatel: SOVAK ČR, Exponex s.r.o.

FOTOSOUTĚŽE VODA 2025
Pořadatel: SOVAK ČR

 

 

Středa 21. 5. 2025

 

PŘEDNÁŠKY

Místo konání: Přednáškový sál, Vstupní hala III
Moderátor: Ing. Milan Míka, Ing. Filip Wanner, Ph.D.
Vstup: volný (se vstupenkou na výstavu)

 

10:30 

Obnova majetku – Nové účinnosti ve Vyhlášce č. 428/2001 od 1.1.2026. Víme, co nás čeká?
Ing. Milan Míka, předseda Komise pro vlastníky infrastrukturního majetku SOVAK ČR

 

Anotace
Od 1.1.2026 by se mělo zásadním způsobem změnit a zpřísnit výkaznictví v oblasti Plánů financování obnovy, tvorby prostředků na obnovu, evidence rozdílů mezi tvorbou a čerpáním prostředků na obnovu v jednotlivých letech a kalkulacích. Jsme na to jako vlastníci a provozovatelé infrastruktury vodovodů a kanalizací připravení? A jsou na to připraveni regulátoři oboru, ministerstva zemědělství a financí? Víme, jaké nové povinnosti nabývají od 1.1.2026 Ve vyhlášce č. 428/2001 Sb. účinnosti? Projdeme si nejdůležitější informace a vzneseme důležité otázky.

CV
Provozně technický ředitel a místopředseda představenstva CHEVAK Cheb, a. s. Už téměř dvě desítky let se zabývá cenotvorbou v oboru a řízením zodpovědného přístupu k péči o majetek vodovodů a kanalizací.

 

11:00 

MZe - vyhláška č. 428/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů - Plán financování obnovy 
Ing. Věra Bogdanova, RNDr. Pavel Skřivan, Ministerstvo zemědělství

 
Anotace přednášky 
Příspěvek poukazuje na sektor vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu v České republice (dále také jen „VaK“). Stručně uvádí základní údaje o rozsahu a hodnotě infrastrukturního majetku VaK v ČR, shrnuje historii vývoje regulace oboru zaměřené na udržitelnost a blíže poukazuje na novelu vyhlášky č. 428/2001 Sb., Ministerstva zemědělství (MZe), kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů a která s účinností od 1. 1. 2026 významně upravuje pravidla pro Obsah plánu financování obnovy vodovodů a kanalizací. K tématu je stručně doplněn okruh zdrojů informací MZe jak k odborné, tak i laické veřejnosti.  
CV
Přednášející se dlouhodobě věnují  problematice oboru VaK. Ing. Věra Bogdanova má bohaté zkušenosti se zákonem o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a věnuje se také implementaci evropské směrnice o čištění městských odpadních vod. RNDr. Pavel Skřivan má bohaté zkušenosti s výkonem dohledu nad vlastníky a provozovateli vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. 
 

11:30 

Aktuality v legislativě
Mgr. Oldřich Hlaváček, Komise právní SOVAK ČR

 

CV
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Nejprve působil jako právník Magistrátu města Zlína, od roku 2015 je součástí společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s, kde nyní zastává funkci zástupce generálního ředitele a ředitele pro investice a strategický rozvoj. 

 

12:00 

Podrobnosti k vybraným legislativním novinkám
Mgr. Barbora Veselá, Komise právní SOVAK ČR

 

CV
Absolvovala Právnickou fakultu UK. Od roku 2009 působí v ČEVAK a. s., nejprve na pozici právníka a od roku 2014 na pozici vedoucí oddělení právních služeb.

 

12:30 

Očekávaný vývoj evropské legislativy v oblasti vodního hospodářství
Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M., člen představenstva SOVAK ČR
I
ng. Filip Wanner, Ph.D., Komise pro ČOV

 

Anotace
Přednáška se bude věnovat legislativním nástrojům z dílny Evropské unie, které dopadají na česká vodohospodářský obor. V první části se autoři soustředí na proces implementace novelizovaných směrnic i pitné vodě i čištění vod odpadních a návazně provedou drobný výlet do oblasti aktuálně revidovaných či zpracovávaných směrnic, nařízení či prováděcích pokynů, které jsou relevantní pro český vodohospodářský obor. 

CV
Ing. Ondřej Beneš, Ph.D., MBA, LL.M již 25 let pracuje ve vodárenském oboru – z toho 21 posledních let pro skupinu Veolia v ČR, kde zastává pozici obchodního a technického ředitele pro oblast vody v ČR. Je aktivní publikačně i v odborných spolcích.
Ing. Filip Wanner, Ph.D. je manažerem technických projektů ve skupině ENERGIE AG BOHEMIA s. r. o., člen představenstva AQUA SERVIS, a. s. a VHOS, a. s. Zaměřuje se na přípravu projektů vedoucích k technické či ekonomické optimalizaci vodohospodářských služeb.

 

13:30 

Nejčastější nedostatky v rámci řízení kybernetické bezpečnosti
Ing. František Grossmann, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

 

Anotace
Přednáška nabídne pohled do činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, konkrétně na práci odboru kontroly, který se zaměřuje na audity a kontroly kybernetické bezpečnosti u regulovaných subjektů. Hlavním tématem budou nejčastější nedostatky v řízení kybernetické bezpečnosti, se kterými se auditoři setkávají napříč různými sektory v ČR – od zdravotnictví přes státní správu až po energetiku. Dozvíte se, jaké chyby se opakují, proč k nim dochází a jak jim efektivně předcházet.

CV
Technický specialista odboru kontroly NÚKIB, kde se více než tři roky věnuje technickému posuzování a auditům bezpečnostních opatření vyžadovaných vyhláškou o kybernetické bezpečnosti. Má vysokoškolské vzdělání v informatice z ČVUT a VŠE a drží několik odborných certifikací v oblasti kybernetické bezpečnosti.

 

14:00 

Energetická optimalizace chodu ČOV
Ing. František Střída, Ph.D., Komise energetická SOVAK ČR

 

CV
Vystudoval Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, kde následně získal i titul Ph.D. v oboru energetika. Od roku 2012 působil na pozici specialisty energetika ve společnosti MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a. s., v současnosti je vedoucím oddělení Energetika, doprava a správa.

 

14:30 

Energetické audity podle nové Směrnice o čištění městských odpadních vod
Ing. Radka Rosenbergová, Komise pro ČOV SOVAK ČR

 

Anotace
Směrnice o čištění městských odpadních vod definuje v článku 11 nové požadavky na dosažení energetické neutrality čistíren odpadních vod. Prvním krokem v tomto procesu je povinné zpracování energetických auditů pro ČOV (a příslušné stokové soustavy) nad 100 000 EO do roku 2028 a pro ČOV nad 10 000 EO do roku 2032. Tyto audity musí být prováděny oprávněnými energetickými specialisty. Z našich zkušeností však vyplývá, že skutečně smysluplný energetický audit ČOV musí být zpracován s hlubokou znalostí čistírenského procesu, a těmito znalostmi většina energetických auditorů nedisponuje.  Jedině komplexní posouzení s vazbou na čistírenský proces i jeho budoucí změny související s novými požadavky na zvýšené odstraňování dusíku a fosforu a kvartérní čištění může přinést nákladově efektivní a proveditelná opatření. 
V příspěvku popíšeme přístup našich odborníků ke zpracování energetických auditů ČOV od detailního zmapování stávajícího stavu, včetně případného měření na místě, porovnání auditované ČOV se srovnatelnými provozy a rozdělení spotřeby elektrické energie a tepla na klíčové technologické úseky až po návrh opatření vedoucí ke snížení spotřeby a zvýšení výroby. Posuzovaná opatření obvykle zahrnují optimalizaci řízení, identifikaci a návrh náhrady energeticky méně úsporných strojů, posouzení tepelného hospodářství včetně teplovodních rozvodů a ztrát budov, posouzení stávající kalové koncovky, účinnosti anaerobního stupně a možnosti jeho intenzifikace včetně využití vhodných externích substrátů. Dále identifikujeme potenciál rekuperace odpadního tepla  i nových zdrojů energie, jako jsou fotovoltaické panely, MVE,  kogenerační jednotky a tepelná čerpadla. Veškerá navržená opatření pak rovnou doplňujeme základní ekonomickou rozvahou a stanovuje priority pro jejich zavádění. 

CV
Na VŠCHT Praha absolvovala v roce 2011 obor Technologie vody. Od roku 2002 působí ve společnosti Veolia, v současné době jako technický manažer a specialista na čištění odpadních vod. Hlavním pracovním tématem je implementace řešení souvisejících s novou směrnicí o čištění městských odpadních vod.

 

 

 VÝSTAVY A SOUTĚŽE

 

10:00
Výstava vybraných fotografií z fotosoutěže VODA 2025
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III
Téma: „Voda a lidé“
Více informací najdete zde
Pořadatel: SOVAK ČR

 

10.00
VODÁRENSKÁ SOUTĚŽ ZRUČNOSTI
Místo konání: VOLNÁ PLOCHA PŘED HALOU 3
Více informací najdete zde
Pořadatel: SOVAK ČR

 

10:00

SOUTĚŽ ZLATÁ VOD-KA 2025 – Soutěž o nejlepší exponát
Pořadatel: SOVAK ČR
Organizátor: Exponex s.r.o.

 

13:00
VYHLAŠENÍ 
VÝSLEDKŮ SOUTĚŽE ZLATÁ VOD-KA 2025 – Soutěž o nejlepší exponát
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III
Pořadatel: SOVAK ČR
Organizátor: Exponex s.r.o.

 

16.00
VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ - VODÁRENSKÁ SOUTĚŽ ZRUČNOSTI
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III
Pořadatel: SOVAK ČR

 


Čtvrtek 22. 5. 2025

 

PŘEDNÁŠKY

Místo konání: Přednáškový sál, vstupní hala III
Moderátor: Ing. Bc. Barbora Fürstová
Vstup: volný (se vstupenkou na výstavu)

 

10:30 

Dopady klimatické změny na kvalitu zdrojů pitné vody a na kvalitu vypouštěných odpadních vod
Prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc.,VŠCHT Praha, Ústav technologie vody a prostředí

 

Anotace
Příspěvek se bude zabývat projevy klimatické změny, které mohou mít vliv na chemickou a biologickou kvalitu zdrojů pitné vody, a to jak vod podzemních, tak povrchových. K těm základním projevům klimatické změny probíraným v příspěvku patří zejména: 

  1. vzestup teploty a s tím související změny v počasí, 
  2. změny v množství, intenzitě i charakteru srážek, 
  3. vzrůstající evapotranspirace

Tyto projevy povedou k následujícím objektivně pozorovatelným změnám v klimatu ČR, které mohou mít dopad do kvality vodních zdrojů:  

  • zvyšující se počet dní i nocí v roce s mimořádně vysokými teplotami
  • častější a delší vlny veder 
  • snižující se počet chladných dní i nocí v roce 
  • další úbytek mrazivých dní a častější střídání mrazivých dní a dní s teplotami nad bodem mrazu v zimě 
  • periody sucha se budou prodlužovat a sucho bude nastávat i v oblastech, které byly zatím k suchu jen náchylné (krátkodobě, nepravidelně).

Kromě dopadu klimatické změny na kvalitu přírodních vod ovlivňuji její projevy i biologické čištění odpadních vod, a tím pádem i kvalitu vypouštěných vyčištěných odpadních vod. Uvedené tři projevy klimatické změny se projevují zejména v těchto směrech:

  • ovlivňují produkci a složení čištěných odpadních vod 
  • zvýšené teploty odpadních vod i aktivační směsi povedou ke změnám v rychlostech biologických dějů i rychlosti přestupu kyslíku 
  • tyto změny budou mít dopad i do mikrobiální ekologie aktivovaného kalu.  

Zajištění požadované kvality odtoku z čistíren odpadních vod bude s postupující klimatickou změnou stále důležitější s ohledem na měnící se zřeďovací poměry v recipientech i pro rostoucí požadavky na recyklace vyčištěných odpadních vod. 

CV
Působí jako profesor VŠCHT Praha pro obor Technologie vody. Výzkumně se zabývá mikrobiální ekologií aktivovaného kalu, jeho separací a procesy dočišťování odpadních vod. V současnosti působí v odborných spolcích CzWA, International Water Association a European Water Association, jichž je také čestným členem. 

 

11:00 

Přístup regulátora propojení vodárenských soustav
Ing. Aleš Kendík, Ministerstvo zemědělství ČR

 

CV
Vystudoval ČVUT v Praze, inženýrství životního prostředí. Po absolvování vysoké školy nastoupil na Ministerstvo zemědělství ČR, kde je nyní vrchním ředitelem pro řízení Sekce vodního hospodářství. 

 

11:30 

Národní akční plán pro bezpečné používání pesticidů
Ing. Radka Hušková, Komise laboratoří SOVAK ČR

 

Anotace
Příspěvek shrnuje, co poslednímu 4. období NAP předcházelo, jak se problematika udržitelného používání pesticidů řešila a řeší na úrovni EU. 
Příspěvek se zabývá aktuálním Národním akčním plánem k udržitelnému používání pesticidů (NAP) pro období 2025-2029 včetně jeho přípravy. Zaměřuje se na tu část NAP, která se týká ochrany podzemních a povrchových vod včetně opatření a cílů pro tuto oblast. Na této části NAP spolupracoval SOVAK ČR s MZe jak při přípravě, tak v rámci připomínkového řízení.

CV
Je absolventkou VŠCHT Praha, má dlouholetou praxi ve vodním hospodářství, zejména v oblasti kvality pitné vody. Dlouhodobě sleduje problematiku kontaminace vody pesticidními látkami. Věnuje se jí i na evropské úrovni v EurEau, pracovní skupině EU1 pro pitnou vodu.  

 

12:00 

Úrazy ve vodárenství
Josef Žalud, předseda komise BOZP SOVAK ČR

 

Anotace
V úvodu přednášky zazní, jak je vlastně definován pracovní úraz, kdy a za jakých okolností může vzniknout, rozdělení pracovních úrazů dle závažnosti. Dále v přednášce zazní důraz na odpovědnost za bezpečnost práce k vedoucím zaměstnancům na všech stupních řízení, včetně trestněprávní odpovědnosti. Ze zdrojů SÚIP zazní statistická data úrazovosti z oblasti vodárenství a činnostmi související s odpadními vodami, včetně nejčastějších úrazových dějů. V závěru přednášky budou uvedeny příklady úrazů, včetně přijatých opatření s informací, kde v rámci digitální platformy SOVAK je možné tyto úrazy sdílet pro případnou implementaci přijatých opatřeních ve svých společnostech.

CV
Manažer krizového a integrovaného systému řízení ve společnosti Královéhradecká provozní, a. s.

 

 

 VÝSTAVY A SOUTĚŽE

 

10:00
Výstava vybraných fotografií z fotosoutěže VODA 2025
Místo konání: VSTUPNÍ HALA III
Téma: „Voda a lidé“
Více informací najdete zde

Pořadatel: SOVAK ČR 
 
 
Stav k datu 24. 4. 2025. Změna programu vyhrazena. 

 

Webové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie.
Více | Zpracování osobních údajů