Druhý den ve znamení legislativních změn
21. 5. 2025
Druhý den mezinárodní výstavy VOD-KA je v plném proudu. Doprovodný program se dnes nese v duchu aktuálních legislativních změn. Přednáškový sál ve vstupní hale III přivítal odborníky z různých oblastí vodního hospodářství, kteří se věnovali zásadním tématům ovlivňujícím budoucnost sektoru.
Hlavní témata a přednášející:
- Vyhláška č. 428/2001 Sb. s účinností od 1. 1. 2026 - Milan Míka, předseda Komise pro vlastníky infrastrukturního majetku SOVAK ČR, rozebral změny ve financování obnovy vodárenské infrastruktury.
- Plán financování obnovy v gesci Ministerstva zemědělství - Věra Bogdanová a Radek Hospodka z Ministerstva zemědělství přiblížili důležité aspekty regulace vodohospodářského sektoru a změny vyhlášky č. 428/2001 Sb.
- Legislativní novinky v právní oblasti - Oldřich Hlaváček z Komise právní SOVAK ČR a Barbora Veselá představili nejnovější právní vývoj v oblasti regulace vodního hospodářství.
- Kybernetická bezpečnost ve vodním sektoru - František Grossmann z NÚKIB upozornil na nejčastější chyby v řízení kybernetické bezpečnosti u subjektů vodního hospodářství.
- Energetická efektivita čistíren odpadních vod - František Střída a Radka Rosenbergová rozebrali požadavky na energetickou optimalizaci a nové normy pro čistírny.
Rozšířený pohled na evropskou legislativu
Značnou pozornost přitáhla přednáška Ondřeje Beneše, člena představenstva SOVAK ČR, a Filipa Wannera, experta společnosti Energie AG Bohemia.
Oba odborníci se zaměřili na zpřísňující se regulaci ze strany Evropské unie, především na implementaci novelizovaných směrnic o pitné vodě a čištění odpadních vod. Upozornili na nové výzvy, které sebou přináší nařízení o kvartérním čištění, zaměřené na odstranění mikropolutantů, jako jsou farmaceutické zbytky či kosmetické látky. Důležitými tématy byly i zvyšování udržitelnosti prostřednictvím změn v energetickém managementu vodních služeb, podpora nízkoemisních technologií či tlak na snižování uhlíkové stopy čistíren.
Přednášející rovněž analyzovali návrhy nových evropských nařízení a jejich dopady na český sektor, přičemž zdůraznili klíčové úpravy v oblasti odstraňování fosforu a dusíku. Dle jejich slov se jasně ukazuje, že vodní hospodářství čekají v následujících letech zásadní změny - nejen technologické, ale i z hlediska regulace a udržitelnosti.